20 sierpnia 2024
Na dzisiejszych warsztatach z serii „Otwarte karty” nasi uczestnicy zagrali w autorską grę Fundacji – Światowy Handel.
Na pierwszej części spotkania grupy wcieliły się w przedstawicieli państw o różnym stopniu rozwoju oraz dostępu do surowców naturalnych, narzędzi czy też wiedzy produkcyjnej.
Do zadań przedstawicieli wszystkich państw należały produkcja dóbr oraz wchodzenie w interakcje handlowe z innymi krajami, w celu osiągnięcia jak największego zarobku, zanim uczyni to ktoś inny. W czasie rozgrywki potrzebne były umiejętności perswazji, liderstwa i dalekowzroczności w celu dokonywania właściwych inwestycji w odpowiednim czasie, jako iż ceny skupowanych towarów stale się zmieniały.
W drugiej części natomiast uczestnikom warsztatów objaśnione zostało, jak powyższa symulacja symbolicznie przekłada się na faktyczną scenę polityczną i handlową na świecie. Prowadzący warsztatów na podstawie konkretnych, historycznych przykładów przyrównali rozgrywkę do sytuacji nierównomiernego rozłożenia sił między państwami oraz do jakich nadużyć dochodziło głównie przez państwa wysokorozwinięte wobec państw o niższym stopniu rozwoju i taniej sile roboczej. Dzięki zaledwie godzinnej rozgrywce przekonać się można było na własnej skórze, zarówno jak to jest być jednostką uprzywilejowaną, jak i nie oraz czy faktycznie z góry spisany jesteś wówczas na straty. A Wy jak myślicie?
Światowy Handel
ekonomiczna, negocjacyjna, kooperacyjna
Prosta, asymetryczna symulacja międzynarodowej gospodarki, w której gracze dzielą się na 6 drużyn reprezentujących kraje na różnych szczeblach rozwoju. Zadaniem graczy jest tworzenie i sprzedaż różnych typów produktów poprzez wycinanie określonych kształtów z kartek papieru. Każdy kraj ma jednak dostęp do innego zestawu zasobów – otwiera to drogę do negocjacji, wymiany towarów i tworzenia strategicznych sojuszy.